Ingrediencie
- morčacie krky 3
- morčacie krídlo 1
- vnútornosti (srdce a žalúdok)
- mrkva 5
- kaleráb 2
- petržlen s vňaťou 1/2
- kel 1/2 hlávky
- biela kapusta 1/4
- šampiňóny 5
- čerstvá paprika 2
- pór 1/2
- zelerové stonky 5
- cibuľa 2
- cesnak 6 strúčikov
- bobkový list 3
- ligurček 3 lístky
- nové korenie 5
- soľ
- čierne korenie 10
Matka všetkých polievok, nedeľná vôňa domova, medicína medicín.
Príprava
- Krky, krídla a vnútornosti umyjeme, sprudka osmahneme na veľkej panvici s troškou slnečnicového oleja. Dáme do hrnca a zalejeme studenou vodou – cca 8-9 litrov. Nie po okraj, necháme priestor aj na zeleninu.
- Pridáme strúčiky cesnaku (ja ich nešúpem, len ich dôkladne umyjem). Ďalej bobkový list, 5 x nové korenie, 10 x celé čierne korenie, prikryjeme a varíme na silnejšom ohni, kým voda nezačne vrieť.
- Postupne sa nám na vrchu vytvorí pena, ktorú treba odstrániť dierkovanou varechou. Oheň stiahneme na minimum. Ďalej varíme už len pomaly, na miernom ohni.
- Očistenú a umytú mrkvu, kaleráb, cibuľu (zbavím ju len tej vrchej šupky, tú pod ňou nechám, vývaru dodá trochu farby), petržlen, zelerové stonky, papriku, kel, kapustu, šampiňóny postupne pridáme do hrnca.
- Pridáme dve pol. lyžice soli a pomaly varíme dve hodiny. .
- Nakoniec pridáme lístky ligurčeka (tzv. slovenské maggi) a petržlenovú vňať. Dosolíme podľa potreby.
- Ja zvyknem cediť cez sitko len toľko vývaru, koľko idem hneď podávať. Zvyšnú zeleninu a mäso nechám v hrnci spolu s vývarom, pomaly ho schladím na chladnejšom mieste a neskôr ho odložím do chladničky. Najlepšie mi chutí na druhý deň, všetko sa v ňom ešte pekne doluhuje.
- Hotový vývar podávame s nakrájanou uvarenou zeleninou, mäskom a posekanou petržlenovou vňaťou.
- Niekto rád rezance ja odporúčam pečeňové halušky alebo plnku (o tom inokedy..)
Velmi dobry recept, varievam podobne a dnes som sa pri vareni chcela inspirovat novymi napadmi. Konecne kvalitny recept bez bujonov, vegiet a inych umelych aditiv.
Len malá poznámka; cesnak je potrebné vždy prekrojiť,aby sa aktivoval alicín,ktorý cesnak robí cesnakom.A penu nikdy nezbieram,škoda tých bielkovín – to sa časom vstrebe a vývar mám číry.Podstatné je nechať vývar len prebublávať,prudký var spôsobí jeho zakalenie.Po uvarení vyberiem z vývaru zeleninu,mäso a vňate a nechám postáť,aby sa na dne usadil kal a vývar necedím naberaním do naberačky,ale opatrne zlejem do druhého hrnca a sledujem ,aby kal ostal na dne.